Strona główna » Fotoklub » Fotografie Architektury w galerii Format

Fotografie Architektury w galerii Format

W Centrum Aktywizacji Społecznej w Opolu dzięki TPO (Towarzystwu Przyjaciół Opola) zainaugurowano otwarcie nowej przestrzeni wystawienniczej. Członkowie Fotoklubu Opole zaprezentowali fotografie Architektury w galerii Format, a Roman Hlawacz zaprezentował zdjęcia z Opolskich festiwali “Idole”. Otwarciu towarzyszył męski Zespół Wokalno-Instrumentalny CAMERTON. 

fot. Roman Hlawacz

IDOLE 

fotografia Romana Hlawacza

Prezentowane fotografie powstawały na przestrzeni niemal pięćdziesięciu lat i stanowią swoistą historię opolskich festiwali. Widzowie są w tej historii równie istotni, co artystki i artyści występujący na scenie. Wielokrotnie kierowałem obiektyw w stronę widzów. To właśnie ich emocje, ich ekscytacja czy wspólna zabawa tworzyły i tworzą niezapomnianą atmosferę, towarzyszącą opolskim festiwalom.

W swojej pracy artystycznej koncentruję się na relacjach człowieka z kulturą, cywilizacją  i przyrodą. Człowiek i jego środowisko stanowią fascynujące pole doświadczalne, inspirujące mnie do nieustannych poszukiwań. Dążę do tego, aby fotografie odzwierciedlały moją fascynację poruszającymi chwilami, spotkaniami z ludźmi oraz odkrywaniem nieznanych miejsc. Poszukuję nowych form narracji fotograficznej, nie ograniczam się jedynie do rejestracji obrazu. Postrzegam fotografię jako narzędzie do oswajania świata, kreowania osobistych relacji. Moja fotografia to nie tylko dokumentacja wydarzeń, lecz również forma interpretacyjna. Roman Hlawacz należy do Związku Polskich Artystów Fotografików. W dorobku twórczym ma ponad 120 wystaw autorskich oraz700 zbiorowych w kraju i za granicą. 

Prace prezentował w: Austrii, Chinach, Korei, Brazylii, Belgii, Danii, Francji, Niemczech, Czechach, Hiszpanii, Wenezueli, na Węgrzech. Jest autorem, współautorem i wydawcą wielu książek i albumów. Posiada liczne nagrody i wyróżnienia za działalność artystyczną, min. został odznaczony przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Odznaką Honorową Zasłużony dla Kultury Polskiej oraz wyróżniony przez Ministra Sportu i Turystyki Odznaką Honorową za Zasługi dla Turystyki.

Architektura Opola

Architektura Opola w interpretacji autorek i autorów zrzeszonych w Fotoklubie, to świat unikalnych form, kontrastów i detali urbanistycznych naszego miasta. Odkryjemy urodę i różnorodność architektoniczną Opola. To nie tylko zbiór obrazów budynków; to możliwość spojrzenia na miasto z nowej perspektywy i docenienia jego wyjątkowości, to uznanie dla miejskiego krajobrazu. Każde zdjęcie stanowi osobistą opowieść o charakterze, historii i związku z lokalną społecznością. Wędrując ulicami miasta, zatrzymajcie się na chwilę, by podziwiać zabytkowe elewacje, nowoczesne konstrukcje czy zaskakujące detale, które sprawiają, że Opole zyskuje wyjątkowy charakter.

Roman Hlawacz

Autorki i autorzy

Jacek BARANOWSKI / Damian DRZAZGA / Sonia GOLOVKO
Paweł HĘCIAK / Roman HLAWACZ / Grzegorz HUSSAK
Bogusław LAITL / Jakub ŁABĘDZKI / Mirosław MOKRZYCKI
Przemysław NIJAKOWSKI / Marcin PODOLAN / Jerzy TOMCZAK
Jolanta SMERKOWSKA-MOKRZYCKA / Artur SZYNDLER