Zespół „Camerton” powstał w 2005 r. przy Towarzystwie Przyjaciół Opola, założony przez Marię Przebindowską, dyrygenta i kierownika zespołu.
Repertuar „Camertonu” jest bogaty i różnorodny, co powoduje dużą popularność zespołu i liczne zaproszenia do występów. „Camerton” występował z koncertami w 2005 r. w Potsdamie podczas obchodów XV lecia Zjednoczenia Niemiec i w 2006 r. w Ivano-Frankivsku podczas obchodów XV lecia Wolnej Ukrainy. „Camerton” jest też wielokrotnym laureatem Festiwali Chórów i Zespołów Wokalnych.

zespół Camerton TPO




Skład zespołu: Marek Pobierowski – kierownik muzyczny, Zbigniew Dziemidowicz, Jerzy Kasperek, Jan Kubiak, Zdzisław Markiewicz, Jarosław Pilc, Ryszard Skarżyński, Andrzej Sznejweis, Stanisław Klusik – kierownik zespołu


Zaprzyjaźniony z partnerskim miastem Mulheim an der Ruhr w Niemczech odwiedził to miasto dwukrotnie dając wiele koncertów, między innymi podczas obchodów 200 lecia nadania praw miejskich. W roku 2011 Zespół Camerton został uhonorowany nagrodą Prezydenta Miasta Opola w dziedzinie kultury za promowanie miasta Opola w kraju i za granicą.

Przez 10 lat Zespół dał ponad 140 koncertów w kraju i za granicą. Niektóre z tych wydarzeń zostały zarejestrowane na kanałach you tube
Po dziesięciu latach we wrześniu 2015 r. Zespół przeszedł reorganizację i rozpoczął nowy okres działalności. W nowej odsłonie Zespół został laureatem Festiwalu Pieśni Pokutnej i Pasyjnej w marcu 2016 roku.

Członkowie Zespołu to mężczyźni, dżentelmeni, amatorzy, którzy swoją radością śpiewania potrafią zachwycić swoich słuchaczy i dać im wiele głębokich przeżyć wewnętrznych. W Zespole śpiewają zarówno emeryci, jak i czynni zawodowo panowie różnych profesji. Repertuar Męskiego Zespołu Wokalnego „Camerton” jest różnorodny. Obok pieśni patriotycznych (szczególnie powiązanych z historią naszego regionu), zespół śpiewa pieśni religijne, a także popularne utwory muzyki rozrywkowej, filmowej i klasycznej. Siłą Camertonu jest miłość śpiewania i umiejętność dzielenia się tą pasją z innymi, a przy tym osiąganie sukcesów!


Wyjazd i udział Zespołu w VIII Międzynarodowym Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Ivano-Frankivsku “Klięda na Mijzlach” w dniach 13-15.01.2017r.

Nie ma jak u mamy


Niech się tuli Pan do Pani


Muzeum Śląska Opolskiego 25.01.2017r.




Festiwal Kolęd i Pastorałek Ivano-Frankivsk 2017

Występ Zespołu na Międzynarodowym Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Ivano-Frankivsku 13-15.01.2017roku

Koncert Adwentowy Chróścina