Strona główna » informacje 2017 » Zespół Estradowy CAMERTON na Ukrainie i Litwie

Zespół Estradowy CAMERTON na Ukrainie i Litwie

Męski Zespół Estradowy CAMERTON – Towarzystwa Przyjaciół Opola, został zaproszony do Ivano-Frankivska na Ukrainie, na spotkanie Miast Partnerskich w dniach 21-23.04.2017r., a także do Alytusa na Litwie, do udziału w Dniach Europy, w okresie 8-11.05.2017r. Ponieważ oba miasta są miastami partnerskimi Opola który w tym roku obchodzi swoje 800 lecie, postanowiliśmy oprócz koncertów, zaprezentować mieszkańcom w/w miast wystawy – „Opole wczoraj i dziś”, oraz Hafty opolskie, Kroszonki opolskie i Kołacze śląskie – czyli walory turystyczne miasta, jego tradycję i kulturę.

Wszystkie zamierzenia mogliśmy zrealizować dzięki współfinansowaniu w/w wydarzeń, przez Urząd Miasta Opola i bardzo dużej pomocy merytorycznej Wydziału Kultury, Turystyki i Współpracy Zagranicznej UM Opola- a szczególnie Pani Albiny Sitko, która przetłumaczyła na język ukraiński i litewski opisy haftu opolskiego, przepisu na kołacz śląski i piosenek śląskich. Wystawę „Opole wczoraj i dziś” przygotował Andrzej Sznejweis, warsztaty Hafty Opolskie – prowadziła Barbara Klusik, warsztaty Kroszonki Opolskie – prowadziła Anna Skarżyńska, a Kołacze Opolskie były domeną Anny Kasperek. Uczestnicy warsztatów otrzymali też materiały instruktażowe, przetłumaczone na język ukraiński i litewski, w tum wydawnictwo TPO „Hafty Opolskie „z 1989 roku.

Zespół CAMERTON wystąpił w 5 koncertach, gdzie zaprezentował także krótką wiązankę śląskich piosenek ludowych, które także śpiewane były przez publiczność.

 

 

Ivano-Frankivsk 21-23.04.2017r.


 

Alytus 08-11.05.2017r.